Polárium je zařízení, které umožňuje léčbu mrazem, neboli kryoterapii. Jedná se o poměrně novou metodu, při níž je člověk na chvíli vystaven extrémně nízkým teplotám.

Konkrétně jde o teploty -110°C až -160°C. Jelikož vzduch v kryokomoře je zcela zbaven vlhkosti, nedojde při takto hlubokém mrazu k poškození organizmu, ale naopak se projeví jeho blahodárné účinky. Vnitřní teplota těla snížena není, prudce se však ochladí jeho povrch. Přestože se nízkých teplot jako léčebného prostředku využívá již dlouho, jednalo se dříve spíše o podobu ledových obkladů. Poměrně nedávno se zaměřila pozornost též na celotělovou kryoterapii.

Samotnému pobytu v poláriu předchází komplexní kontrola zdravotního stavu. Je posouzena dokumentace jedince a jsou provedena odborná vyšetření, která vyloučí jakékoliv možné negativní následky léčby. Pokud byste se rozhodli tuto metodu vyzkoušet, dostanete zde před vstupem do kabiny speciální prádlo z přírodních materiálů, čelenku, obličejovou roušku, rukavice, ponožky a dřeváky. Samotná procedura začíná asi 30sekundovým pobytem v -60° až -70°C a poté následuje pobyt v -120° až -130°C po dobu 2-3 minut. Tepelné ztráty organizmu jsou při takto krátkých časech jen minimální. Po kryoterapii je nezbytné aktivní cvičení, tzv. kryorehabilitace, aby došlo k nadále zvyšujícímu se prokrvení.

Princip účinku spočívá v tom, že chlad aktivuje citlivé receptory v pokožce, jejichž prostřednictvím dojde k nastartování veškerých reakcí organizmu, které mají chránit jeho život. Rozšíří se cévy a zrychlí se metabolismus, zároveň stoupne produkce látek, které stimulují fyzickou i psychickou odolnost. Zrychlí se protizánětlivé a hojivé procesy, uvolňují se energetické rezervy a zvýší se vyplavování škodlivých látek. Kryoterapie dobře působí při léčbě otoků, zmírňuje bolesti, snižuje svalové napětí a také díky ní dochází k vzestupu svalové výkonnosti. Vede k celkovému zlepšení imunity a působí též na hormonální úrovni, kde prostřednictvím zvýšené produkce endorfinů navozuje dobrou náladu.
Kryoterapie a její využití

 • aplikace je vhodná, trápí-li vás bolest zapříčiněná zánětlivým onemocněním pohybového systému
  při bolesti zad
  trpíte-li revmatickými onemocněními měkkých tkání
  u různých postižení kloubů a kůže (lupénka, celulitida)
  kryoterapie se užívá též jako pomocník při léčbě primární a sekundární osteoporosy
  je vhodná pro sportovce a všechny, kteří podávají fyzicky náročné výkony
  urychluje rehabilitaci svalů a kloubů po úrazech
  řeší některé problémy spojené s přechodem
  jedná se též o podpůrnou léčbu u pacientů s roztroušenou sklerózou, u lidí trpících psychickými obtížemi, depresemi, přepracováním či únavovým syndromem
  Naopak vstup do polária není vhodný u osob s klaustrofobií, extrémní nebo neléčenou hypertenzí, akutním onemocněním srdce a oběhu, onkologickými problémy a tuberkulózou plic. Nevhodná aplikace je také při infekčních onemocněních, rozsáhlých ranách těla či u žen od 4. měsíce těhotenství.

Už jste zkoušeli polárium?

 

zdroj: http://relaxace-a-wellness.zdrave.cz/polarium-aneb-sauna-naruby/